ויטמין B12

ויטמין, מהמילה ויטה בלטינית שפירושה חיים, ויטמין הינו חיוני לגוף האדם כיוון שאינו יודע לייצר בעצמו לכן יש לקבל אותו מבחוץ / מהמזון.
משפחת ויטמיני B , כיום ידוע שמורכבת מ- 15 ויטמינים שונים, כל ויטמיני ה-B קשורים זה לזה ותלויים אחד בשני בביצוע תפקידם. לכן שמירה על איזון בין ויטמיני ה-B חשובה.
חשיבות ויטמין B12 קשורה לתפקודים רבים החל מיצירת ד.נ.א, כדוריות דם אדומות וחלי בבעיות במערכת הלב (הומוציסטאין), מצבי רוח משתנים, התמודדות עם חרדות, עייפות, קושי לרדת במשקל ועוד.
ידוע כי ויטמין B12 הינו בעייתי בספיגתו בגוף, מכיוון שספיגתו לדם תלויה בין היתר בחומר שנקרא I.F אשר מופרש בקיבה.
אצל רבים יש בעיה עם המרכיב I.F ולכן ויטמין B12 שמגיע מהמזון אינו נספג וכן לא מגיע לרמת התא.
מפה ניתן להבין שאומנם מקור חשוב לוויטמין B12 הינו מהחי (בשר, מוצרי חלב..), אבל!!!
כשקיימת בעיה בספיגה, נוצר חסר בוויטמין B12, לכן רבים שאוכלים מוצרים מהחי מניחים שאצלם ויטמין זה תקין, ולא כך הדבר בכל המקרים.
יש לבדוק את רמות הוויטמין בדם, הטווח שמופיע היום בבדיקות הדם כתקין אינו מדויק לפי הרפואה הטבעית וגם ברפואה הקונבנציונלית קיימת היום הבנה כי ערכי הויטמין צריכים להיות גבוהים יותר מאשר טווח המינימום התקין שבבדיקות.
תוצאה בבדיקות הדם של 500 פיקוגרם הינה מספקת וטובה, אך תוצאה של 200 פיקוגרם ומטה, כדאי להתייחס ולבדוק את הצורך בהעלאת ערכי הויטמין.
חשוב לציין שגם עודף פוגע ולא רצוי.
בגלל הבעייתיות הידועה בספיגת הויטמין, התוסף המקובל שצורך מי שמתגלה אצלו חוסר בוויטמין, הינו במציצה מתחת ללשון, בכדי שהספיגה תהיה ישירות לדם ולא תלוי מערכת עיכול.
בתחילה ציינתי כי משפחת ויטמיני ה-B קשורה ותלויה בפעילותה זה בזה ולכן לעיתים צריכה של ויטמין B מסויים כתוסף לדוגמא חומצה פולית (ויטמין B9), מטשטשת בבדיקות הדם את התוצאה האמיתית של ויטמין B12.
חשוב לשמור על איזון בין הויטמינים, במקרה של לקיחת תוספים יש להתייעץ עם גורמים מוסמכים בכדי לא ליצור מצב של חוסר איזון שאינו תקין גם כן.
מקורות במזון לוויטמין B12:
מזונות מהחי- בשר, דגים, ביצים, חלב ועוד.
מהצומח- אצות, מזונות כבושים או מותססים כמו כרוב כבוש ודומיו כיוון שקיימים בהם החיידקים הפרוביוטיים שמייצרים לנו בעצמם ויטמין B12.

לשיתוף: